Bulgaristan seyahatimizde en faydalı ziyaretimiz Şumnu’ya bağlı kadim bir Türk köyü olan, esas adı Çoban Nasıf, değiştirilmiş adı Zagoriçe olan köyde çiftçilik yapan İlhan Latif’e yaptığımız ziyaretti. Çok sağlam duran bir köy Çoban Nasıf köyü. Bölgedeki çift minareli tek cami bizim köyde, ve her vakit ezan da okunur diyor İlhan bey. Adeta cennetten bir köşe olan bahçesinde ağırladı bizi Latif ailesi.

Çok profesyonel ve araştırmacı bir çiftçi llhan bey. 5 yıldır lavanta yetiştiriyor. Bunun yanında, mısır, ayçiçeği ve buğday tarımı da yapıyor. Önceleri de tütün yetiştiriyorlarmış. Lavanta konusunda o da bizim gibi çok araştırma yaparmış. Öyle ki üşenmemiş gitmiş taa Fransa’ya, gezmiş tüm Provence’i. Kısmetse biz de gideceğiz inşaallah. Enstitüde soramadığımız, sorup cevap alamadığımız ne varsa hepsini sorduk, ayrıntılarıyla da cevaplarımızı aldık, dedik ya ne varsa bizim inşamızda var diye. 4X4 aracına bindirdi, bir gün önce sabaha kadar yağmış olan yağmurun çamur ettiği tarlalarına götürdü bizi İlhan Latif.

Hasada başlamışlar, ilk günü bitirmişler, akşamına yağmur yağmış devam edememişler. Bu sebeple maalesef biz de hasat anını, distilasyon sürecini göremedik. Ama tek tek anlattı sağolsun. Hem kendi fidesini kendisi yetiştiriyor, hem de yağını kendisi çıkarıyor İlhan bey. Çok ciddi yatuırım yapmış. Çok profesyonel ve yüksek kapasiteli 2 tane hasat makinaları var. Herbiri 4,5 m3 olan, bilgisayar kontrollü 4 distilasyon kazanınından oluşan mükemmel bir tesisi var. Yaptığı işi çok ciddiye alıyor ve emek veriyor. Kendi adımıza ondan çok ilham aldık. Hem sıcak misafirperverliği için kıymetli eşine, hem de verdiği bilgiler ve ilgisi için sevgili İlhan Latif’e çok teşekkür ediyoruz.